Inspekcja Handlowa zaalarmowała, że w ubiegłym roku pogorszyła się jakość paliw. Według urzędników, niemal co dwudziesta sprawdzona stacja sprzedawała benzynę i diesla poniżej norm jakości. To regres, bo wyniki z 2007 r. były dużo, dużo lepsze. Wówczas tylko 1,7 proc. stacji oferowało klientom wadliwe paliwo. Czy także w Markach? Taka myśl przemknęła mi przez głowę, a przecież często korzystam z jednego z lokalnych dystrybutorów. Wstukałem więc internetowy adres Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by zobaczyć, czy kontrolerzy zawitali też w naszym mieście. Jakież było moje zdziwienie, gdy się okazało, że odwiedzili aż cztery mareckie stacje. Efekty? Studenckie! Trzy stacje zaliczyły testy w pierwszym terminie, jedna – po poprawce.

Na początek (8 lipca) pod lupę wzięto paliwo ze stacji Markus-Jaso, położonej w północnej części Marek przy ul. Majora Billa. Egzamin został zdany śpiewająco. I benzyna i diesel spełniały normy jakości. Do kolejnego nalotu kontrolerów doszło 5 sierpnia. Tym razem urzędnicy zawitali na dwóch stacjach. Test dla stacji PW Roel (patronacka Orlenu), położonej przy Piłsudskiego 123 B, przebiegł pozytywnie. Tego samego nie można było powiedzieć o stacji Shella, działającej tuż za wlotem z Radzymińskiej. O ile wlewany tam do baków diesel był w porządku, o tyle z badań wynikało, że benzyna nie spełnia wszystkich norm. Poszło o tzw. prężność par (gdzieś przeczytałem, że zależy od niej m.in. równa praca silnika), która – jak się za pierwszym razem okazało – była zbyt wysoka.

Kontrolerzy chyba nie mogli uwierzyć własnym oczom, bo gdy w 2007 r. sprawdzali mareckiego Shella, wszystko było w najlepszym porządku. Kilka dni później postanowili więc drugi raz przyjechać po próbki benzyny. Skończyło się happy endem, bo pobrane za drugim razem paliwo nie miało już żadnych wad. Mareckie wizyty kontrolerów zwieńczyła kontrola bezobsługowej stacji Neste przy centrum M1. Ci, którzy z niej korzystają, nie powinni mieć obiekcji. Tutaj test od razu wypadł pozytywnie.

Tadeusz_1972

PS. Warto dodać, że Inspekcja Handlowa sprawdzała też krajowe stacje LPG. Jednak w 2008 r. żadna z mareckich firm nie była obiektem kontroli. Jeśli ktoś chce sprawdzić, jak wyglądają ogólnopolskie wyniki badania stacji paliw, zapraszam na stronę http://www.uokik.gov.pl/pl/jakosc_paliw/wyniki_kontroli_jakosci_paliw/kontrola_stacji_paliw/