Ty jesteś Siewna, Tyś jest Różańcowa, Ty polem szumisz, rankiem po rosie chodzisz – Ty jesteś Panna Polna, Ty jesteś Łąkowa – Gwiazdo Zaranna! Przewodniczko łodzi! (…) Tyś Częstochowska i Tyś Ostrobramska, Tyś Kalwaryjska i Tyś jest przydrożna – na małych jasnaś z dzieciństwa obrazkach – A Tyś strapiona! Panno Pobożna. (…)

                                         Jozef Andrzej Frasik (1910-1983), Modlitwa najcichsza

 

Za oknem zrobiło się naprawdę ciepło, więc czas był po temu najwyższy, by z garażu wyciągnąć rower. Po co się włóczyć samochodem, skoro można wsiąść na dwa kółka i dla zdrowia popedałować po świeżutki i pachnący chleb do „Szwajcara„?  Trasa wiodła przez ulicę Lisa Kuli, położoną po wschodniej części. Kilka dni wcześniej – wracając z państwowego przeglądu auta – zauważyłem, że przy posesji numer 64 znajduje się maryjna kapliczka. „Trzeba ją sfotografować” – pomyślałem i w majowy dzionek postanowiłem wcielić zamiary w życie. Oprócz kilku złotych na pieczywo, do drugiej kieszeni polaru (jednak poranki wciąż są chłodne!) schowałem aparat. Jeszcze dopompowanie rowerowych kół na Orlenie przy Fabrycznej i po kilku minutach znalazłem się na miejscu.

lisa64v11

 

 

 

 

 

 

 

 

Figura z Lisa Kuli  64 okazała się jednak nieostatnim celem mojej podróży. Spostrzegłem, że przy numerze 66 też znajduje się kapliczka. Jedna obok drugiej w odległości zaledwie kilku metrów!

lisa66v2

Co Pan tu robi?”- zapytała nagle starsza pani, która niemal wyrosła spod ziemi przy posesji numer 66. „Aaaa fotografuje Pan Maryję. A moją Pan sfotografował? – ponownie zapytała. Grzecznie potwierdziłem i spróbowałem przejąć inicjatywę, by dowiedzieć się czegoś o figurze. Niestety. Pani nie była zbyt rozmowna i szybko zniknęła w swoim domu. A szkoda. Ciekaw jestem, czy przy tych figurach odbywają się jeszcze mareckie majówki. Wszak mamy właśnie miesiąc takich nabożeństw, które gromadzą w kościołach, przy kapliczkach czy po prostu figurkach wiernych, głośno odmawiających „Litanię Loretańską” oraz „Pod Twoją Obronę”…

                          „O Pani Nasza, Orędowniczko Nasza, Pośredniczko Nasza…”

 Tadeusz_1972