Niedawno na portalu marki.net.pl rozgorzała bardzo ciekawa dyskusja. W olbrzymim skrócie sprowadzała się do znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy straż miejska jest w Markach potrzebna? Pretekstem był wywiad burmistrza Werczyńskiego dla jednej z lokalnych gazet, która nie mogła się nadziwić, że tylko jedna podwarszawska miejscowość nie ma własnych sił porządkowych. Mowa oczywiście o Markach. Burmistrz nie owijał w bawełnę i wyjaśniał, że w tej chwili miasta nie stać na utworzenie takiej formacji. Momentalnie na forum ujawnili się zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania. Nie pytajcie mnie o opinię – jestem raczej ciekaw Waszej. Dlatego zaproponowałem, by na forum uruchomić internetową sondę, w której dalibyśmy szansę głosu obywatelom naszego miasta.

Przyznam, że jeden z wpisów z dyskusji, który odniósł się do tego mojego pomysłu, bardzo mnie zdziwił. „Badanie opinii publicznej na temat tego, co nam jest potrzebne, nie ma sensu. Wiele rzeczy przydałoby się mieć, nawet nie warto ich wymieniać. Ważne jest na co nas stać, albo z czego zrezygnować, żeby mieć tę nowość” – pisał pan Marek Świerczyński.

Panie Marku, jestem wyznawcą innej filozofii. Uważam, że najpierw trzeba zbadać oczekiwania obywateli Marek. Jeśli nie chcą straży miejskiej – nie ma problemu, jeśli chcą – wtedy trzeba się zastanowić nad kwestią jej finansowania i odpowiedniego zorganizowania – tak, by nie była li tylko sztuką dla sztuki. Dlatego zapraszam do sondy na marki.net.pl  Na pewno nie da ona jednoznacznej odpowiedzi (do tego potrzebne byłoby profesjonalne badanie), na pewno jednak rzuci więcej światła na sprawę ewentualnej budowy straży miejskiej…

Tadeusz_1972

 

Ps. Specjalne podziękowania dla Krzysztofa Bychowskiego, administratora portalu marki.net.pl, za uruchomienie sondy. Dobra robota!