Czy można ukraść osobie niepełnosprawnej telefon? Można. Czy można rzucić człowieka na ziemię, przygnieść jego twarz butem do chodnika i zrabować rzeczy osobiste? Można. Czy można złapać sprawców obu napadów? Można.

To wszystko działo się podczas ostatniego weekendu w Markach. Pierwsza odsłona brutalnych zdarzeń miała miejsce niedaleko pętli autobusowej przy Legionowej. Młody mężczyzna miał to nieszczęście, że około godziny 23.00 znalazł się w polu widzenia piątki agresywnych, młodych ludzi. Jak zeznawał, otrzymał ciosy w głowę i tułów. Stracił telefon komórkowy marki Sony Ericsson. Z policyjnej relacji wynika, że nie była to jedyna ofiara „piątki” z Legionowej. Aparat miała również stracić – uwaga – osoba niepełnosprawna z prawostronnym paraliżem!

Do drugiej odsłony brutalnych zdarzeń doszło kilka godzin później w okolicach skrzyżowania Fabrycznej i Piłsudskiego. Na idącego w nocy mężczyznę napadło od tyłu dwóch młodych ludzi. Opis zdarzenia jest przygnębiający. „Jeden ze sprawców stanął butem na głowie pokrzywdzonego, przygniatając do chodnika, a drugi przeszukał jego kieszenie” – donosi policja. Ofiara ataku na kilka godzin musiała się pożegnać ze swoją Nokią.

Co łączy te dwa wydarzenia? Ano to, że napadnięci zdecydowali się pójść na policję. Nie był to daremny trud. Najpierw policyjny patrol zatrzymał przy Piłsudskiego piątkę już podchmielonych agresorów z Legionowej. W trakcie legitymowania okazało się, że mają zrabowanego ericssona. Potem już tylko wystarczyło, by napadnięty rozpoznał ich twarze, by zakończyli wieczór w policyjnym areszcie. Podobnie było z dwójką napastników z Fabrycznej. Policjanci – jak głosi komunikat – „błyskawicznie udali się na miejsce zdarzenia, podejmując penetrację za sprawcami rozboju”. W pobliżu miejsca przestępstwa zatrzymali podejrzanych, a przy nich – ukradziony aparat telefoniczny.

Wobec czwórki z Legionowej (piąty agresor był niepełnoletni) i dwójki z Fabrycznej sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu. Teraz trzy miesiące spełnią na państwowym wikcie. Teoretycznie grozi im do 12 lat więzienia.

Tadeusz_1972