Dziś rano znów urządziłem sobie spacerek na stację kolejową w Ząbkach. Pod koniec trasy mijam tamtejszy urząd miasta. O wpół do dziewiątej rano zauważyłem dwie panie, które – stojąc za szklanymi drzwiami wejściowymi do ząbkowskiego magistratu – pieczołowicie przyklejały kartkę z niewielkim nadrukiem. Cóż, jestem ciekawski, dlatego podszedłem zobaczyć, co się święci. Okazało się, że tamtejszy urząd miasta zaczął przyjmować płatności kartami płatniczymi. Brawo – pomyślałem – świetny pomysł. Idą z duchem czasu. Od kilku lat jestem przyzwyczajony do korzystania z plastikowego pieniądza i wiem, że po prostu jest to bardzo wygodne dla płatnika (troszkę mniej dla beneficjenta transakcji, bo musi płacić prowizję).

Z głupia frant sięgnąłem po słuchawkę telefonu i zadzwoniłem do naszego urzędu miasta. Poprosiłem o połączenie z kasą urzędu i porozmawiałem chwilkę z bardzo sympatyczną panią. Okazuje się, że i w Markach na temat instalacji terminalu płatniczego „jakieś rozmowy były”. Niestety, moja interlokutorka nie była w stanie powiedzieć, jak się dzisiaj sprawy mają. Dodała też zaraz, że z ościennych gmin tylko Ząbki (no i oczywiście warszawskie dzielnice) zdecydowały się wprowadzić takie rozwiązanie. Marna pociecha. Nawet żadna. Po cichu mam jednak nadzieję, że Marki dołączą w tej materii do standardu Ząbek i Warszawy.

Tadeusz_1972

Ps. Skorzystam z możliwości, jakie daje miejska strona, i zapytam, czy Marki wprowadzą płatności kartami

PS2 Dość szybko na miejskiej stronie pojawiła się odpowiedź, sygnowana przez sekretarza miasta. Pozwolę ją sobie zacytować w całości:

Szanowny Panie
Rozważamy wprowadzenie takiego rozwiązania. Co prawda z naszych analiz wynika, że zainteresowanie jest na razie niewielkie. Trzeba bowiem pamiętać, że wszelkie wpłaty na rzecz urzędu można wnieść za pośrednictwem przelewu, choćby przelewu elektronicznego (często nieodpłatnego) i wszelkie osoby zaznajomione z technologią bankowości elektronicznej na ogół korzystają z takiego rozwiązania. Prócz tego Urząd Miasta Marki w porównaniu ze wszystkimi urzędami sąsiednimi ma niewątpliwie wyjątkowo korzystną sytuację posiadając w swojej siedzibie bank i bankomat, z którego można bez kłopotu skorzystać. Niezależnie jednak od tych argumentów instalacja terminala do kart w kasie jest obecnie poważnie rozważana.