Napisał do mnie JMarek w sprawie kanalizacji. Jego wpis to dowód, jak bardzo mieszkańcy Marek chcą zdobyć wiedzę na ten temat i jak są niedoinformowani. JMarek napisał, że – korzystając z formularza na stronie www.marki.pl – zaproponował miastu poprawę przepływu informacji w tej ważnej sprawie. Pozwolę sobie zacytować jego wpis:

Pojawia się tutaj (marki.pl – przyp. autora) mnóstwo pytań na temat „kiedy będzie zrealizowana kanalizacja/wodociąg na ulicy XYZ?”. Po czym ktoś z urzędu odpowiada, wklejając tę samą formułkę, że „projekt prowadzi Wodociąg … kierownikiem jest …” i biedny pan Zbigniew Maksym dostaje dziesiątki maili i telefonów często z takim samym zapytaniem – zamiast spokojnie kierować projektem. I tutaj jest świetny pomysł, że przecież ktoś urzędu/wodociągu mógłby taką informację zamieścić bezpośrednio na stronce pytań/odpowiedzi. Dzięki temu pan Maksym nie dostawałby już mnóstwa niepotrzebnych telefonów/maili, a mieszkańcy mieliby łatwiejszy dostęp do informacji (bo przecież każdy przed zadaniem pytania o swoją ulicę najpierw przeszukuje historię odpowiedzi). Wierzę, że informacja o harmonogramie prac jest dostępna również gdzieś w Urzędzie Miasta (z pewnością wydział inwestycji monitoruje jej przebieg i byłby uprawniony do tego typu odpowiedzi) albo jeszcze prościej – żeby wodociąg też dołączył do osób uprawionych do odpowiadania na „forum”. A może totalne szaleństwo – opublikowanie planowanych prac na planowanych ulicach w planowanym czasie na stronie np. wodociągu.. To byłoby coś!”

JMarek skarży się, że minęły trzy tygodnie i nie dostał odpowiedzi od miasta. Poszperałem. Znalazła się.

Sposób informowania o szczegółach związanych z kanalizacją miasta zaproponowała Jednostka Prowadząca Projekt w spółce Wodociąg Marecki, która – co oczywiste – jako inwestor ma komplet planów związanych z inwestycją. Chodziło o skrócenie i ułatwienie przepływu informacji. Jednym słowem, aby zamiast przesyłania e-maili na drodze: mieszkaniec-urząd-jednostka-urząd-mieszkaniec było tylko przesyłanie na drodze: mieszkaniec-jednostka-mieszkaniec. To zdecydowanie ułatwia komunikację. Prócz tego na stronach urzędu i Wodociągu Mareckiego są informacje o zakresie i ogólnym harmonogramie: Mieszkańcy często pytają o bardzo dokładne szczegóły związane z ich konkretną posesją, a nie częścią miasta, na której się znajduje (ten typ szczegółowości jest w obecnie dostępnych informacjach). Tym niemniej Pana postulat uważamy za słuszny. Czynione będą starania, aby uruchomić jak najpełniejszą dodatkową informację internetową na naszej stronie” – odpowiada sekretarz miasta.

Panie JMarku – niech więc Pan pilnuje, by ta ostatnia deklaracja stała się faktem.

Tadeusz_1972