Przeczytałem ciekawą rzecz o Jarocinie. Trzy lata temu organizacje pożytku publicznego (OPP) skrzyknęły się i rozpoczęły kampanię pod hasłem „Zabierz fiskusowi, daj Jarocinowi”. Chodziło z grubsza o to, by mieszkańcy tego 27-tysięcznego miasta przekazywali 1 proc. podatku tym instytucjom, które działają lokalnie. Z każdym rokiem akcja przynosi coraz większe efekty – w 2008 r. OPP zdobyły ponad 40 tys. zł, w 2009 r. – już ponad 100 tys. zł. W tym roku kampania prowadzona jest pod hasłem „zdecyduj sam – przekaż nam”. I to jest już promocja z prawdziwego zdarzenia – jej widocznym znakiem są plakaty sporego formatu, które pojawiły się na jarocińskich przystankach. Mniej widoczne, ale ważne są także działania burmistrza, który poprosił największych pracodawców oraz biura rachunkowe o przekazywanie podatnikom informacji o takiej akcji.

W Jarocinie – mieście, które jest niewiele większe od Marek – do akcji przystąpiło aż 12 organizacji pożytku publicznego. W naszym mieście w ubiegłym roku 1 proc. zbierały tylko cztery. To wciąż mało. Dla przypomnienia – w 2009 r. 1-proc. trafiał na konta Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego, Fundacji Pomocna Ręka, Marcovii 2000 oraz AIESEC (który – jak podejrzewam – działa głównie poza Markami; jeśli jestem w błędzie, proszę mnie sprostować). Dlatego z prawdziwą radością stwierdzam, że mamy kolejną organizację, która w tym roku będzie zbierać 1 proc. To Uczniowski Klub Sportowy Sanchin, zajmujący się promowaniem karate. W ubiegłym roku zapamiętałem go z dwóch inicjatyw. Pomagał nam przy organizowaniu akcji „Tak dla Obwodnicy Marek”, przygotował też kurs samoobrony dla kobiet. „NIC CIĘ TO NIE KOSZTUJE, A POMOŻESZ NASZYM ZAWODNIKOM !” – apelują w prostych słowach przedstawiciele Sanchin. Nic dodać, nic ująć.

Po cichu liczę, że z każdym rokiem będzie przybywać mareckich OPP. Może już za rok będzie można zorganizować jarocińską akcję w naszym wydaniu. Już zaczynam myśleć o haśle reklamowym. Może tak „Fiskusowi ubędzie, Markom przybędzie”? Chyba za oczywiste. Czekam na lepsze pomysły! Piszcie!

Tadeusz_1972

Więcej o akcji w Jarocinie na

http://samorzady.pb.pl/2035980,25414,zabierz-fiskusowi-daj-jarocinowi?ref=col4