Nieczęsto się zdarza, że firma z Marek znajduje się w krajowym rankingu branżowym w „czubie”. Trafia się jednak okazja, by pogratulować mareckiej Toyocie. W zestawieniu największych pięćdziesięciu dilerów polskich aut Anno Domini 2009 r. zajęła 18 miejsce.

Pewnie każdy, kto wjeżdża do Marek od strony Warszawy, po prawej stronie widział salon i serwis Toyoty. Z danych Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar oraz firmy doradczej DCG Dealer Consulting wynika, że jest to największy diler japońskiej marki w Polsce (wliczając oczywiście sprzedaż jej zależnego salonu na Pradze). W ubiegłym roku Toyota Marki/Toyota Żerań znalazła kupców na 2546 samochodów. To plasuje ją w całym rankingu na 18 miejscu w Polsce.

Żeby jednak nie było za słodko, w porównaniu z poprzednim zestawieniem marecka Toyota spadła o cztery oczka w dół. Dynamika spadku sprzedaży wyniosła prawie 45 proc. Jacek Cygan, dyrektor mareckiej firmy, przyznawał w niedawnym wywiadzie dla „Gazety Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego”, że ubiegły rok był znacznie gorszy niż 2008 r. Fakt – spółka spadała z wysokiego konia. Jak mówił dyrektor Cygan, lata 2007-2008 były dla mareckiej firmy rekordowymi (tu małe wtrącenie – w rankingu porównywano rok 2009 z okresem 1 IX 2007-31 VIII 2008)

Cieszy to, że marecka firma, która daje pracę ponad 200 osobom, nie czeka z założonymi rękami na rozwój sytuacji. W wywiadzie dyrektor Cygan zapowiadał, że stacja przy Jagiellońskiej zostanie przystosowana do serwisowania Lexusa. Prace (chyba) zostały już zakończone. Na wielkim billboardzie przy Toyocie Marki znalazłem zaproszenie do żerańskiego Lexusa. Skorzystam, gdy wygram w Totka 🙂

PS. Na koniec informacja dla fanów motoryzacji. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła grupa PGD. To – żartobliwie mówiąc – także nasz sąsiad. Salony tej spółki znajdują się bowiem przy Trasie Toruńskiej tuż za stacją paliw Statoil. To już gigant pełną parą. Jak doniósł niedawno „Puls Biznesu”, obroty PGD przekroczyły w ubiegłym roku okrągły miliard!

Tadeusz_1972