Pozwalam sobie użyć w tytule słowa „kontrowersyjny” na podstawie zapisu dyskusji na mareckim forum internetowym (http://forum.gazeta.pl/forum/w,450,106671364,106671364,O_nowym_pomniku_raz_jeszcze.html) oraz wyników internetowej sondy (http://www.marki2020.pl/610-sonda/). Stali czytelnicy mareckiego internetu pewnie już wiedzą, o co chodzi – o remont Pomnika Dziesięciu Powieszonych, znajdującego się między al. Piłsudskiego a bazarem przy Paderewskiego.

W tej materii władze miasta są bardzo konsekwentne. Remont pomnika – mimo głosów, wskazujących na konieczność wydatkowania publicznych pieniędzy na inne cele – został wpisany do budżetu Anno Domini 2010 i wygląda na to, że przed jesienną słotą może zostać wykonany. Dwa-trzy dni temu w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się stosowne ogłoszenie w tej sprawie. Tradycyjnie – ze specyfikacji przetargowej – można wyłowić kilka interesujących szczegółów.

Co trzeba zrobić z pomnikiem? „Przedmiotem zamówienia jest wykonanie remontu pomnika, który polegać będzie na wymianie głównych elementów konstrukcyjnych, tj. fundamentu oraz trzonu żelbetowego . Obłożenie trzonu pomnika zostanie wykonane z nowych płyt granitowych typu „Impala”, gr. 4 cm, kotwionych na kotwy stalowe oraz klejone ze sobą. Renowacji zostanie również poddana rzeźba orła i wymieniona z racji jej wadliwego wykonania – istniejąca tablica z napisem” – czytamy w specyfikacji.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak wygląda granit typu Impala, proponuję wizytę na stronie http://www.swiat-kamienia.pl/pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=89&category_id=1&manufacturer_id=0&option=com_vmkatalog&Itemid=198

 Wykonawca remontu pomnika nie będzie mieć przesadnie dużo czasu. Termin  realizacji prac określono maksymalnie na 30 września tego roku. O wyborze wykonawcy ma zdecydować najniższa cena. Termin składania ofert mija 1 lipca. Wtedy się okaże, ile wynosi najtańsza oferta i czy zmieści się w budżecie tej budzącej sporo emocji inwestycji….

 Tadeusz_1972

Ps. Ukazał się najnowszy numer „Informacji z ratusza”. W tekście sygnowanym przez JB, dotyczącym niedawnej burzy, pojawiła się obietnica przyśpieszenia niektórych inwestycji kanalizacyjnych. I tu cytat: W najbliższym czasie, by zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnych powodzi na ulicach, zostanie przebudowany kolektor w ul. Srebrnej. W porozumieniu z Wodociągiem Mareckim planowane jest przyspieszenie budowy kanalizacji deszczowej w ulicy Ząbkowskiej i rozpoczęcie inwestycji jeszcze w tym roku zwłaszcza że gotowa jest dokumentacja projektowa i pozwolenie na budowę”.

Byłaby to dobra wiadomość dla mieszkańców tych ulic. Jestem jednak sceptykiem. Obawiam się, że z powodów proceduralnych (ogłoszenie przetargu, ewentualne wyjaśnienia dla potencjalnych wykonawców, odwołania przegranych podmiotów etc.) utrzymanie tego terminu będzie nie lada wyzwaniem. Obym się mylił.