Państwowa Komisja Wyborcza w nocy opublikowała wyniki głosowania w Markach. Podobnie jak w pierwszej turze wygrał Jarosław Kaczyński. To wiadomość, która osłodzi sympatykom tej kandydatury gorycz ogólnokrajowej porażki. Fanów Bronisława Komorowskiego ucieszy z kolei informacja, że przewaga prezesa PiS wcale nie była wielka jak w wielu innych gminach powiatu wołomińskiego.

Oto najświeższe dane z PKW. Na Bronisława Komorowskiego głosowało 5345 Markowian, czyli 48,16 proc. uprawnionych. W porównaniu z pierwszą turą przedstawiciel Platformy zwiększył liczbę głosów o 769 głosów. Jarosław Kaczyński cieszy się zaufaniem 5753 obywateli naszego miasta. Także i ta kandydatura dostała więcej głosów niż w pierwszej turze (również o 769 wskazań).

Warto przyjrzeć się wynikom w całym powiecie. Podobnie jak w pierwszej turze marszałek Komorowski wygrał tylko w Ząbkach (50,83 proc.). Platforma może być (względnie) zadowolona z wyników w Zielonce (49,35 proc. wskazań) oraz właśnie w Markach (48,16 proc.). Z kolei fani prezesa Kaczyńskiego mają ogromną przewagę w Dąbrówce, Jadowie, Klembowie, Poświętnym, Radzyminie, Strachówce czy Tłuszczu. W tych gminach zabrał co najmniej 60 proc. wskazań (http://prezydent2010.pkw.gov.pl/PZT/PL/WYN/W/143400.htm).

Na koniec słowo o frekwencji. W Markach wyniosła 59 proc. W porównaniu z pierwszą turą zmniejszyła się o ponad 1 pkt proc. Na tle kraju ten wynik wygląda bardzo dobrze, ale na tle powiatu – już niekoniecznie. Największą frekwencją może się pochwalić tradycyjnie Zielonka (67,59 proc.). Mniejszą niż w Markach odnotowano tylko w Jadowie, Poświętnym i Strachówce.

Tadeusz_1972

Reklamy