Optymistyczne (aż nadto?) wieści popłynęły z Centrum Badania Opinii Społecznej. Ankieterzy przeprowadzili w sierpniu ogólnopolski sondaż, z którego wynika, że w listopadzie do samorządowych urn pofatyguje się dwie trzecie dorosłych Polaków. Na 99,9 proc. takiej frekwencji nie uda się zrealizować ani w całej Polsce, ani w Markach, ale gdyby powtórzyć lokalny wynik z II tury wyborów prezydenckich, to byłoby naprawdę COŚ. Takie przez duże „C” Pamiętajmy – w poprzednich wyborach samorządowych w Markach wzięło udział tylko 38,4 proc. uprawnionych do głosowania. Dla odmiany – w tegorocznych prezydenckich (II tura) – aż 59 proc.

Kilka szczegółów na temat badania CBOS. Wynika z nich, że:

– prawie co druga osoba badana pójdzie na pewno do wyborów (46 proc.)

– 20 proc. deklaruje, że „raczej” weźmie udział w wyborach

– 18 proc. jeszcze nie, czy pofatyguje się do urn.

– 16 proc. przewiduje, że na pewno lub raczej nie weźmie udziału w samorządowym wyścigu.

Bardzo ciekawe są opinie na temat preferencji wyborczych. Otóż 52 proc. ankietowanych chce głosować na kandydatów nie związanych z żadną partią. Partyjne preferencje wskazuje 22 proc. badanych. Trzeba jednak pamiętać, że ta druga grupa jest bardziej zdyscyplinowana, a poza tym ma ułatwione zadanie – jej elektorat nie musi głosować na konkretnego człowieka (w większych miastach i tak są to dla większości wyborców osoby anonimowe), lecz partyjny emblemat (przekleństwo ordynacji proporcjonalnej…). Podobne proporcje dotyczą wyborów na wójta/burmistrz/prezydenta. Dla 48 proc. badanych byłoby dobrze, gdyby nie był związany z żadną partią, dla 24 – odwrotnie.

Arcyciekawe są wyniki dotyczące de facto oceny działalności osób, stojących na czele samorządu. 40 proc. badanych wołałoby głosować na osobę sprawującą obecnie urząd wójta/burmistrza/prezydenta, a 38 proc. na innego kandydata. Do zagospodarowania jest więc jeszcze spory, niezdecydowany elektorat.

To badanie zaszczepiło we mnie pomysł kolejnej sondy internetowej. To oczywiście zabawa, ale w przypadku kolejności kandydatów w  wyborach prezydenckich w Markach się sprawdziła. I jeszcze jedno. Bardzo proszę o uczciwe podejście do tematu i jednorazowe klikanie.

Reklamy