Ostre hasło, nieprawdaż? Kampania, którą finansuje fundacja z jednego banków, dotarła do Marek. Ba, pojawiła się nie tak daleko od jednej ze szkół podstawowych…

Poproszę zapiekankę, hamburgera, chipsa, batonika, czekoladkę – ileż to razy słyszymy takie wezwanie od naszych dzieci. Niewielka bieda, jeśli w niewielkich ilościach i jeśli częściej sięgają po jabłko, gruszkę czy śliwkę. Gorzej, gdy następuje przechył w batonikową stronę. Dlatego czasami trzeba uderzyć ręką w stół i obudzić… rodziców. Stąd prowokacyjne hasło „To śmieci tuczą dzieci”, które pojawiło się na billboardzie przy Alei Piłsudskiego. Autorem rysunku jest znany grafik Andrzej Pągowski, który słynie z ostrych i dosadnych prac. Do dziś pamiętam kampanię społeczną „Papierosy są do dupy”. Na plakacie Pągowskiego – zamiast twarzy osobnika w młodzieżowej czapce – znajdowały się, dosłownie, pośladki „jarające szluga”.

Śmieciową kampanię finansuje Fundacja Banku Ochrony Środowiska (http://www.fundacjabos.pl/aktualnosci/130-ruszya-kampania-bilbordowa-to-mieci-tucz-dzieci). Pełen szacunek. Wszak bank może być kredytodawcą tych firm, które produkują lub sprzedają te dobra szybkozbywalne, które określono mianem śmieci. Słowem – może się na razić, bo w branży spożywczej rzeczywiście się zagotowało, o czym niedawno pisał „Puls Biznesu”.

Zwolennicy akcji też nie przebierają w środkach. Na jednym z blogów pojawiła się propozycja, by zacząć od „likwidacji wszystkich „maszyn zła” w szkołach, w których dzieciaki masowo wymieniają pieniądze na śmieci”. „Można by zresztą zainstalować w zamian antymaszyny, w których by się wymieniało śmieci na pieniądze ale to zważywszy na sponsora akcji nie powinno stanowić najmniejszego problemu…” – napisał(a) autor(ka) blogu tylkokuchnia.blox.pl

Proponuję zachować zdrowy rozsądek. Totalne zakazy przyniosą skutek odwrotny od oczekiwanego. Kluczem jest umiejętne hmmmm – szukam dobrego słowa – dawkowanie, z czym i niejednemu dorosłemu (pije do siebie) trudno sobie poradzić :).

Tadeusz_1972

A na koniec pamiętajmy, że… ryba wpływa na wszystko 🙂