Policzyłem skrupulatnie. Tyle czasu minie od chwili wkopania kamienia węgielnego pod budowę komisariatu do piątkowego otwarcia.

Aż się łezka w oku kręci, gdy czyta się sprawozdanie z 2006 r. w jednej z lokalnych gazet. Kogo tam nie było… Marszałek województwa Adam Struzik, były starosta Konrad Rytel, ksiądz Zygmunt Wirkowski i oczywiście burmistrz.

9 sierpnia wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego komisariatu policji w Markach (…). Nowoczesny, przyjazny dla interesanta budynek, w którym pracować będzie ponad trzydziestu policjantów, zostanie oddany do użytku prawdopodobnie za dwa lata” – czytam w artykule.

Dobrze, że autor artykułu zabezpieczył się i użył słowa „prawdopodobnie”. Kto by wtedy przypuszczał, że budowa komisariatu potrwa nie dwa, ale cztery lata i – mimo że jest zadaniem państwa – będzie wymagać znacznych nakładów ze strony samorządu. Nie dość, że Marki przekazały działkę, to jeszcze dorzuciły w ostatnim roku 700 tys. zł. Na szczęście ten impuls był wystarczającą zachętą dla policji do zakończenia inwestycji i wyprowadzki z prowizorycznych biur w urzędzie miasta.

Pewnie część z Was zadaje sobie pytanie, czy dzięki budowie komisariatu Marki będą bardziej bezpiecznym miastem? Pamiętajmy – wszystko zależy od ludzi, ich liczebności i zaangażowania, a nie ścian. Choć trzeba jasno powiedzieć, że praca w Markach – z punktu widzenia policjantów – nie będzie traktowana już jako dopust Boży. Oto opis wnętrza nowego komisariatu, który popełniła policja.

„Na parterze zaplanowana jest przestronna dyżurka z nowoczesnymi urządzeniami, pokój przyjęć interesantów, sala narad, archiwum, pokoje dzielnicowych oraz dwa pokoje przesłuchań oddzielone lustrem weneckim a także pomieszczenia techniczne i magazyny. Do tego pomieszczenie dla służb patrolowych, z zapleczem sanitarnym, szatniami itp. Na piętrze będzie sekretariat, gabinet komendanta, pomieszczenia kancelarii, pokoje dla zespołu kryminalnego. Teren wokół budynku zostanie wyrównany, powstanie tu przestronny parking, zarówno dla samochodów policyjnych, jak i interesantów, wszystko pod czujnym okiem kamer systemu monitoringu wizyjnego” – czytamy na stronie powiatowej policji.

Już w piątek wystrzelą korki od szampana. Nasza samorządowa elita i powiatowi policjanci stawią się w hotelu Mistral, by świętować zakończenie inwestycji, która zaczęła się 1535 dni temu.