Wasz wszędobylski korespondent wybrał się dziś do Pałacu Briggsów na debatę mareckich gigantów – Janusza Werczyńskiego i Jacka Orycha. Z góry przepraszam za literówki. Naszych bohaterów określam skrótowcami: JO i JW. Sala jest pełna. Za chwilę start, czekamy na tych, którzy się spóźniają.

8.10 Zaczyna Jan Pospieszalski, moderator zaproszony przez Krajową Wspólnotę Samorządową.

8. 11. Jacek Orych wygłasza krotkie oświadczenie. Dziękuję za zaproszenie, nie zgadza sie na warunki debaty Wspólnoty, ale z uwagi na mieszkańców Marek, którzy przybyli w mrozie i śniegu, przyjął wyzwanie.

8.12. Zabiera głos Janusz Werczyński. Jego zdaniem, główną przeszkodą w osiągnieciu porozumienia w sprawie debaty był termin.

8.13 Jan Pospieszalski prosi mieszkańców na koniec o ocenę, czy prowadził debatę obiektywnie

8.14 Kolejna prośba moderatora o przedstawienie się kandydatów, potem seria pytań. Tematy do dyskusji: bezpieczeństwo, infrastruktura, oświata..  Potem pytania od mieszkańców i internautów. Tu będzie gorąco. Na koniec podsumowanie.

8.15 Zaczyna Jacek Orych. Przeprasza, że nie jest mówcą. Mieszka w Markach od 2005 r.  Mieszka na Horowej Górze, ma wielu fantastycznych sąsiadów. Zabrzmiał dzwonek prowadzącego debatę. Udało mu się dojść do etapu, gdy został  radnym.

8.16. Janusz Werczyński podkreśla, że jest z Marek (nie to co ja :)). Mówi o rodzinie. Ma piecioro dzieci.  Od 14 lat pełni funkcję burmistrza. Podkreśla swą rolę w budowaniu infrastruktury.

8.20 Burmistrz o infrastrukturze. Przypomina o milionach z UE na kanalizację. Twierdzi, że wie jak przekonać mieszkanców do przyłączania się do nowej sieci.

8.21 Jacek Orych się cieszy, że rusza budowa kanalizacja. Ale przypomina, że kluczem jest koszt. I mówi, że w innych gminach jest to tańsze niż propozycje w Markach. Co do dróg – kładzie nacisk na pieniądze w UE. Przypomina też sprawę obwodnicy.

8.30. Temat – oświata. Zabiera głos JO. Kluczowa bolaczka – brak gimnazjum. W obecnej kadencji zrobiliśmy krok w tył – ocenia Orych. To kwestia zakupu ziemi pod gimnazjum w południowej cześci Marek. Przypomina sposoby na budowę gimnazjum.

8.33 Zgłos zabiera JW. Przypomina, że wiele zrobił w szkołach. Jego zdaniem – najlepszą formułą jest PPP, czyli partnerstwo publiczno-prywatne. Pochwalę się w tym miejscu – ja o tym pierwszy napisałem na blogu, ale dziś – muszę się z Wami podzielić taką refleksją- że to jest kosztowny wariant i jestem coraz dalej od takiej myśli.

8.35 Teraz bezpieczeństwo. Burmistrz się chwali, że doprowadził do budowy komisariatu. Obiecuje drugi etap budowy monitoringu. Przyznaje, że jest wiele do zrobienia w zakresie gospodarki śmieciowej.

8.44 Głos zabiera Jacek Orych. Jest zwolennikiem budowy miejskiej straży miejskiej. Nie represyjna,  ale ostrzegającej przed wykroczeniami. Mówi o wylewaniu szamb na ulicach, paleniu śmieci w piecach, czyli wszystkim co utrudnia codzienne życie.

8.46. Teraz kultura. Jacek Orych przypomina casus fabryki Briggsów. To jest kluczowa rzecz, którą – jego zdaniem – trzeba zrobić. Jeśli chodzi o sport – przypomina o Marcovii. Mowi, że to sukces działaczy klubu. Oczywiście chce budowy Orlika.

8.47 Zabiera glos Janusz Werczyński. Dotyka tematu bazy sportowej. Jego zdaniem – baza sportowa jest bogata. Przypomina, że są nowe boiska i hala widowiskowa. „Sport najważniejszy jest w szkole” – mówi. Chwali się dotacjami, które przyznaje klubom sportowym. Jest przeciwnikiem budowy centralnego placu zabaw.

Zaczyna się seria pytań: kandydat do kandydata

8.48 Zaczyna JO. Pyta o przyłącza do kanalizacji – dla tych, którzy są w projekcie jak i dla tych, którzy nie są w projekcie. JW odpowiada: mówi o umowie obywatela z Wodociągiem Mareckim. Mówi o kredycie dla obywateli – piecioletnim.

8.50. JW pyta o Trasę Mostu Północnego i wysokość dopuszczalnej zabudowy.  JO odpowiada: jest zwolennikiem maksymalnej zabudowy czteropiętrowej. Co do Trasy Mostu Północnego – mówi, że jest zwolennikiem lokalnej drogi – podkreśla jeszcze raz – lokalnej.

8.55. Zadaje pytanie, dlaczego burmistrz wyróżnia część imprez. Pisałem o tym na blogu. Pamiętacie? Promocja mareckiej mili było dużo szersza niż spartkakiady MSG. Moim prywatnym zdaniem, burmistrz wykręca kota ogonem..

8.59. Burmistrz pyta JO o rosnący poziom wód gruntowych. Orych przypomina, że nie została rozwiązana kwestia melioracji

9.00. Orych pyta o domy komunalne. Burmistrz opowiada o wykonanych pracach. Obiecuje doprowadzenie mediów przy partycypacji mieszkańców.

Zaczynają się pytania. Oj trudno je relacjonować… Pytania są różne. Od budowy wielorodzinnej po sprzedaż działek… Temperatura rośnie. Oj jest gorąco… Działki, śmieci, melioracja, rzeka Czarna, Straż Miejska, szkoły, ktoś wychodzi zdenerwowany…

O, jest ciekawe pytanie o koszty zakupu lokomotywy i czy tych pieniędzy nie można było przeznaczyć na domy komunalne? Burmistrz broni zakupu ciuchci. Koszty? Twierdzi, że to były grosze. Transport ciuchci kosztował 9 tys. zł. A ciuchcia? Całość inwestycji poniżej 100 tys. zł.

Jakoś debata siada. Ot, taka subiektywne spostrzeżenie. Jan Pospieszalski zaczyna dyscyplinować słuchaczy, żeby zadawali rzeczowe pytania…

Obaj kandydaci chyba się jednak stresują. Cały czas trzymają się za guziki marynarek:)

Głos zabiera prezes Tadeusz Skłodowski, prezes MSG. Dziś doszło do rozprawy w sądzie. Krajowa Wspólnota Samorządowa zaskarżyła sformułowania w Gazecie MSG. Sąd odrzucił wniosek Wspólnoty. Teraz zaczyna się dyskusja wokół tego tematu.

Wasz korespondent zaczyna być już zmęczony, a  atmosfera zaczyna się robić familijna. nawet Jan Pospieszalski zaczyna się mylić i używa zwrotu: Jacek  Werczyński. Ależ fuzja kandydatów:)

Pada ważne pytanie, dotyczące straży pożarnej. Jacek Orych jest za uruchomieniem punktu w Markach. Pada temat pomnika – bumistrz jest za rozbudową, Jacek Orych – za działalnością komitetów społecznych.

Na zegarze 22.45 Pada pytanie o przyłączenie Marek do Warszawy: Orych mówi, że nie widzi możliwości, a jeśli już, to za zgodą mieszkańców, Werczyński mówi jednoznaczne: nie…

Orych mówi o racjonalizacji wydatków. Jednym z patentów ma być aukcja elektroniczna. Proponuje też budowę grupy zakupowej w powiecie.

Finisz dyskusji. Obaj kandydaci podsumowują debatę. Obaj dostają burze braw. Uścisk dłoni i… koniec…

Reklamy