Kasia_De wyśledziła kolejną zmianę na handlowej mapie Marek. Biorąc pod uwagę wcześniejsze zainteresowanie otwarciem Biedronki – aż dziw, że jej wpis na forum internetowym przeszedł bez większego echa.

Kierowcy, którzy jadą w stronę Warszawy ul. Sosnową, mijają po prawej stronie Nowy Market. To właśnie tej placówki będą dotyczyć duże zmiany. Jak sprawdziła Kasia_De, od 16 grudnia w tym miejscu otworzy podwoje Carrefour Express. W pierwszym momencie pomyślałem: robi się międzynarodowo w Markach, najpierw weszli Portugalczycy (Biedronka), teraz Francuzi (Carrefour). Sprawa nie jest jednak aż tak oczywista. Okazuje się, że francuska sieć udziela licencji lokalnym przedsiębiorcom (franczyza) na prowadzenie sklepów ze znanym logo. I tak właśnie zapewne będzie w przypadku marketu przy Okólnej. Słowem, Carrefour Express to biało-czerwony biznes pod francuską flagą…

Zajrzałem na stronę Carrefoura, by znaleźć coś niecoś o tym koncepcie handlowym. Są to sklepy osiedlowe o powierzchni 100-500 mkw. Można w nich znaleźć od 3500 do 6000 artykułów. Wiktor, mój kolega, który ma w małym palcu rynek polskiego handlu, podpowiedział mi, że będą to zarówno towary z marką własną Carrefoura jak i klasyczne towary markowe. Jak drogie? Pewnie przed świętami sami sprawdzicie.

Myślę, że część z Was będzie się martwić o las niezależnych placówek, nie należących do wielkich sieci i nie korzystających z ich wsparcia. W takiej sytuacji odpowiadam: dobry produkt (czytaj sklep) zawsze się obroni. Tak jak np. delikatesy Aga, które już na stałe wpisały się w handlową mapę Marek.