Nowa rada miasta nie ma jeszcze świątecznej przerwy. Wszystko „z winy” resortu infrastruktury. A to za sprawą projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2010-2015, który niedawno pojawił się na stronie ministerstwa i na który czekaliśmy praktycznie od stycznia. Są w nim dwie wiadomości istotne dla markowian: po pierwsze, obwodnica Marek znalazła się wreszcie w rządowym projekcie dokumentu (to jest ta lepsza informacja), po drugie, wpisano ją do realizacji po 2013 r. (i to jest ta gorsza informacja). Myślę, że za wszelką cenę (i wszelkimi sposobami) musimy się starać, by objazd naszego miasta znalazł się w tej lepszej, wcześniejszej części programu. Ponieważ konsultacje społeczne kończą się w ekspresowym tempie 27 grudnia, nasi radni zbiorą się  w środę, by powziąć stosowną uchwałę. Tu żadnych niespodzianek nie będzie i radni powtórzą sakramentalne „Tak dla Obwodnicy Marek” – to jest sprawa ponad podziałami, którą łączy wszystkie siły społeczne i polityczne w mieście.

Myślę, że znów sporo zależy też od nas, zwykłych mieszkańców. Oszczepnikos wpadł na prosty pomysł – akcję e-mailową. Przygotował merytoryczny dokument, który można wkleić do treści e-maila i wysłać. Niech Warszawa wie, że mieszkańcy Marek nadal chcą mieć obwodnicę. Ktoś z Was pokręci z niedowierzaniem głową i zapyta: a po co to wszystko? Myślę, że urzędnicy powinni wiedzieć, że jesteśmy – jako mieszkańcy – zdeterminowani. Zaczęliśmy pokojowo, z cukierkami, teraz już tak słodko z nami nie będzie :), o czym się pewnie stolyca się przekona, gdy za oknami zrobi się cieplej. A na razie bombardujmy urzędników – zamiast kulami śnieżnymi – e-mailami. Niech (liczne) krople drążą dalej skałę: i siłą, i częstym padaniem.

Treść gotowego pisma oraz adresy poczty elektronicznej możecie znaleźć w tym miejscu: http://www.obwodnicamarek.pl/program-budowy-drog-krajowych-konsultacje-spoleczne/