Nieustająco powtarzam – dokumenty dotyczące naszego miasta są prawdziwą kopalnią informacji. Od kiedy radni zaczęli publikować interpelacje na stronach internetowych, nie mam prawa narzekać na brak natchnienia. Li tylko czasu brakuje, ale na ten temat już się Wam ostatnio wypłakałem w mankiet. Trzeba wziąć się w garść i wreszcie napisać o temacie, który może zainteresować zaiste sporą grupę mieszkańców miasta. Zwłaszcza tych, których pociechy uczęszczają do szkoły podstawowej nr 1 oraz tych, którzy korzystają na co dzień z jednej z dwóch małych obwodnic Marek :).

W połowie marca radny Paweł Pniewski spytał burmistrza Werczyńskiego o możliwość zwiększenia liczb parkingowych przy ul. Okólnej (dziś rozkopanej – wiadomo: kanalizacja). Temat wypłynął podczas styczniowego spotkania dyrekcji szkoły, rady rodziców i radnych.

Samochody zaparkowane są po obu stronach jezdni, co powoduje zakłócenia w płynności ruchu ulicznego na odcinku od ul. Głowackiego do ul. 11 listopada. Dodatkowo (…) utrudniają widoczność na skrzyżowaniu ulic Okólnej i 11 listopada. W związku z powyższym zwracam się z zapytaniem, czy istnieje możliwość przesunięcia chodnika w stronę ogrodzenia na odcinku od wejścia ma teren szkoły do ul. Głowackiego i odpowiednie utwardzenie terenu – opisywał sprawę radny Pniewski.

Burmistrz Werczyński widzi inne rozwiązanie, które zastosowane zostało przy szkole podstawowej nr 4.

– Na nasze zlecenie w 2007 r. opracowany został projekt zagospodarowania terenu szkoły podstawowej nr 1 w Markach. Projekt ten przewiduje budowę dwóch parkingów – łącznie 42 miejsca – zlokalizowanych na terenie szkoły z wjazdami od strony ul. Głowackiego oraz 11 listopada. Rozwiązanie polegające na przeniesieniu miejsc parkingowych z pasa drogowego ul. Okólnej na teren szkoły w naszej ocenie ma tę zaletę, że zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa – odpisał burmistrz.

Jak twierdzi moje źródło, odpowiedź władz miasta nie spodobała się wszystkim radnym. Część z nich chce zachować szkolne tereny wyłącznie z myślą o budowie infrastruktury sportowej i wypoczynkowej dla dzieci i młodzieży. A Wy, drodzy Czytelnicy, co na ten temat sądzicie?