Kiedy będziecie spacerować ul. Wspólną, podnieście głowy do góry. Od Piłsudskiego aż do ul. Mokrej znajdują się tam prawdopodobnie najnowocześniejsze oprawy oświetleniowe w mieście, wykorzystujące technologię LED. Wracałem w niedzielę wieczorem z Pustelnika. Efekt wizualny jest fantastyczny (zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi lampami sodowymi), a i w przyszłości miejskie rachunki za zużycie energii (przynajmniej w tej części miasta) będą niższe.

Do wymiany lamp na energooszczędne i nowoczesne musiało dojść stosunkowo niedawno. W pierwszym kwartale tego roku miasto podpisało umowę z firmą Svar z Jelcza-Laskowic. Początkowo nie zauważyłem tego w sprawozdaniu burmistrza, ale od czego są znajomi radni :). Dzięki nim w Biuletynie Informacji Publicznej wytropiłem w końcu (za dużo powiedziane:))  informację, że wartość umowy z dolnośląską spółką wynosi ponad 50 tys. zł. W dokumencie nie sprecyzowano jednak, ile za taką niemałą kwotę latarni zostanie (zostało?) wymienionych.

W każdym razie ul. Wspólna świeci nomen omen przykładem. Są już ekologiczne latarnie, wszystko wskazuje na to, że powstanie też pasywne, energooszczędne gimnazjum. A potem? Niech ta eko-idea rozejdzie się po całym mieście. Czego i sobie, i Tobie Czytelniku życzę.