Prace kanalizacyjne rozpoczęły się i w południowej, i w środkowej części miasta. Szperając na stronach Wodociągu Mareckiego znalazłem informację o kolejnym przetargu. Nazwa jest bardzo urzędowa i nieco tajemnicza (Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Etap III zad. 1, 2, 3 wraz z pompowniami od P21 do P30 i PS1 oraz Etap V (kontrakt 6)), ale po przejrzeniu dokumentacji można w przybliżeniu określić teren prac. To właśnie północne Marki.

Wynotowałem nazwy ulic, przy których będą prowadzone prace. Tu ważne zastrzeżenie – pewnie jest ich więcej, stąd podana poniżej lista zapewnie jest niepełna. Ale do rzeczy. Zasięg prac to ulice (w kolejności alfabetycznej): Błękitna, Borówkowa, Bukowa, Ceramiczna, Cisowa, Cmentarna, Długa, Dolna, Fiołkowa, Graniczna, Klonowa, Kolorowa, Legionowa, Letnia, Łączna, Mała, Modrzewiowa, Nowa, Niecała, Pastelowa, Piaskowa, Piłsudskiego, Podleśna, Poprzeczna, Radna, Rolna, Rynkowa, Skorupki, Spacerowa, Szarotki, Środkowa, Torfowa, Turystyczna, Wczasowa, Wenecka, Wiewiórki, Wierzbowa, Wiosenna, Wrzosowa, Zbożowa, Zielona, Ziołowa, Żurawinowa i Żytnia.

To prawdopodobnie jeden z ostatnich przetargów kanalizacyjnych. Mieszkańcy północnych Marek nie muszą się jednak martwić tym, że są na szarym końcu. To – po bliższym przyjrzeniu dokumentacji – dość szczęśliwa okoliczność. Dzięki temu do opisu prac, który w lwiej części powstał w 2006 r., dodawano kolejne projekty, zwiększając zasięg terytorialny robót. Tak jest na przykład z ulicą Skorupki, którą włączono dzięki projektowi z 2010 r.

PS. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia (jakieś pół roku na rozstrzygnięcie przetargu), realnie prace ruszą w przyszłym roku.