Działają w różnych branżach, ale są z Marek. Łączy je to, że znalazły się w gronie najdynamiczniejszych małych i średnich firm, prowadzących działalność w Polsce. Panie, Panowie! W XII edycji rankingu „Gazele Biznesu” mamy pięciu reprezentantów z naszego miasta.

Najpierw kilka słów o projekcie. Gazelą Biznesu 2011 mogła zostać firma, która w latach 2008-2010 nie zanotowała straty, z roku na rok mogła się pochwalić wzrostem przychodów, w 2008 r. jej sprzedaż mieściła się w przedziale 3-200 mln zł i co roku publikuje wyniki finansowe. Na tej podstawie firma Coface Poland na zlecenie redakcji „Pulsu Biznesu” oblicza dynamikę przychodów. Decydują wyłącznie liczby, nie ma żadnego jury konkursowego. Wygrywa firma, która w okresie 2008-2010 może się pochwalić najwyższym procentowym wzrostem obrotów. W tym roku laur zwycięstwa spoczął na skroniach szefów sieci handlowej Dino, której przychody urosły w ciągu trzech lat o 2680 proc. i która w pokonanym polu zostawiła 3778 dynamicznych przedsiębiorstw.

Czas na firmy z Marek. Na bardzo wysokim 44 miejscu w kraju i 7 w województwie mazowieckim jest firma MGM, dystrybutor części komputerowych. Dynamika obrotów jest imponująca i wynosi 356 proc. Firma miała w 2010 r. prawie milion złotych netto zysku, a na jej stronie internetowej znalazłem informację, że w 2012 zadebiutuje na małej giełdzie, czyli rynku NewConnect. Czyli markowianie będą mogli niedługo kupić jej akcje i stać się współwłaścicielami MGM.

Miejsce nr 686 w kraju (i 128 w województwie) przypadło firmie, o której niedawno pisałem. To M&P, która handluje alkoholami i która ma nawet własną marecką wódkę (Pawlina). Dynamika przychodów M&P wyniosła prawie 76 proc. Na lokalne podium wskoczył jeszcze polski oddział międzynarodowej firmy. To Siegwerk Polska, firma z siedzibą w Niemczech, która jest dostawcą i producentem specjalistycznych farb. Zajęła ona 1498 miejsce w kraju i 261 w województwie z dynamiką przychodów rzędu 41 proc.

Na deser zostały nam firmy z branży handlowej. Czwartą firmą z Marek jest Rejonowa Spółdzielnia Handlowa. Jest 512 w województwie i 3000 w kraju. Jej obroty urosły o 16 proc. (a sprzedaż w 2010 r. sięgnęła 6,4 mln zł). Stawkę zamyka hurtownia rybna Akwen II. Ta rodzinna firma jest dystrybutorem artykułów spożywczych, głównie ryb. Dynamika obrotów wynosi niemal 11 proc., co dało jej 566 miejsce województwie i 3389 w kraju.

Wszystkim firmom serdecznie gratuluję. Za rok odbędzie się XIII edycja konkursu. Mam nadzieje, że populacja mareckich Gazel się powiększy!