Temat, o którym piszę, na pewno w Markach wzbudzi kontrowersje. Warto jednak się nad nim pochylić. W czasie środowego spotkania dotyczącego budżetu obywatelskiego (BO) burmistrz zastanawiał się nad możliwością współfinansowania inwestycji przez mieszkańców Marek. W ramach BO bym tego nie robił. Tu każdy powinien mieć jednakowe szanse. Ale wydaje mi się, że obok BO można byłoby sięgnąć po rozwiązania z Bydgoszczy. Tam wprowadzono program 25/75. W jego ramach mieszkańcy finansują jedna czwarta kosztów inwestycji, większość bierze na swoje barki ratusz. To już wypaliło i pierwsze inwestycje zostały zrealizowane.

Warto też byłoby się zastanowić nad propozycją pani Beaty. Zasugerowała, że policzalnym wkładem mieszkańców może być ich praca – mam wrażenie, że takie rzeczy czasem były już praktykowane w Markach. Jeśli ktoś coś wie na ten temat, proszę o sygnał…

Ps. Kilka kolejnych wpisów poświęcę na temat wrażeń ze spotkania w sprawie BO. Myśli tłuką mi się po głowie i pewnie niedługo przeleję je na papier.