Tempo wprowadzenia budżetu obywatelskiego (BO) w Markach jest szalone. Latem napisaliśmy pismo do burmistrza w sprawie wdrożenia tegoż przedsięwzięcia w 2014 r., na które nie dostaliśmy odpowiedzi. Kiedy zaczęliśmy zapraszać na spotkanie z Dariuszem Kraszewskim, ekspertem ds. partycypacji społecznej, żeby się poradzić mądrego faceta, jak to dobrze zrobić, dowiedzieliśmy się w ratuszu, że wszystko jest gotowe i pilotaż rusza jeszcze… w tym roku.

Proszę spojrzeć na marecki harmonogram. 15 października magistrat ogłasza wdrożenie budżetu obywatelskiego. Na gotowe wnioski obywateli czeka do 15 listopada. Głosowanie trwa od 9 do 31 grudnia. Dwa i pół miesiąca na cały proces! A w tym czasie mamy jeszcze dwa długie weekendy listopadowe oraz Święta Bożego Narodzenia.

Zacząłem przyglądać się wdrożeniom innych samorządów. Na początku wziąłem pod lupę Łódź, która zadebiutowała z budżetem obywatelskim ze świetnym wynikiem 130 tys. głosujących. Pierwsze decyzję podjęto… w połowie 2012 r.! Ot, przykład – 26 czerwca ubiegłego roku prezydent Zdanowska powołała zespół do spraw opracowania zasad i wdrożenia budżetu obywatelskiego, w którego skład weszli m.in. radni, naukowcy i społecznicy. Do 30 kwietnia 2013 r. mieszkańcy mogli składać propozycje. Głosowanie odbyło się od 21 do 29 września. Czyli debiut wdrożenia BO trwał minimum 15 miesięcy w mieście, gdzie informacja łatwiej i szybciej dociera do mieszkańca – z uwagi na liczbę mediów.

W szybszym tempie sprawę załatwia Gdańsk. Na przełomie lipca i sierpnia prezydent Adamowicz rozpoczął formalne starania o wdrożenie budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogą składać propozycje do 31 października. Głosowanie potrwa do 10 do 23 lutego… 2014 r. Tak więc Gdańsk na całą procedurę przewiduje siedem miesięcy. I znów mówimy o mieście, które dzięki wielu mediom ma o wiele większe możliwości dotarcia do mieszkańców.

Nie mówię, że w Markach się nie uda. Ba, zachęcam Was serdecznie do udziału – zarówno przy składaniu projektów, jaki głosowaniu. Mam przy tym nadzieję, że w przyszłym roku tempo implementacji budżetu obywatelskiego będzie rozsądne.