Pamiętacie taką scenę z drugiego Vabanku? Stypa „po Kwincie”. Do baru wchodzi Twardijewicz, dyrektor więzienia na Sikawie (w tej roli śp. Marek Walczewski). Wypłakuje się uczestnikom konsolacji, że musi dopaść Kramera. Po kilku głębszych pada pijany,  a wtedy Duńczyk (Witold Pyrkosz) wypowiada kultową kwestię zacytowaną w tytule. Dalszą część już znacie. Ludzie Kwinty kładą zalanego Twardijewicza z pijanym Kramerem, zakładają im kajdanki i tak obu panów nad ranem znajduje policja.

Namawiam Was też do dobrego uczynku, do którego nie jest potrzebna tak skomplikowana akcja logistyczna jak w Vabanku II. Wystarczy odpowiedni formularz i długopis. Oczywiście można pewną instytucję oskubać – choć nie tak bardzo jak Gustawa Kramera, a na dodatek zrobić to absolutnie legalnie!

Ustawodawca dał nam szansę, by 1 proc. podatku przekazać na dowolną organizację pożytku publicznego (OPP). Warto, by te pieniądze, które nie trafią do państwowego worka, zostały u nas. Właśnie tu – w Markach. Mieszkam tu od kilku lat i widzę, że ludzkie potrzeby są ogromne. Wystarczy pojeździć z gwiazdkowymi prezentami do dzieci z ubogich rodzin. Wiem, że to oklepane, ale dla wielu z nich każdy grosz się liczy. Dlatego z głębokim przekonaniem wracam do akcji „Zostaw 1 proc. w Markach”, którą promowała Grupa Marki 2020.

Z ministerialnej strony ściągnąłem dane o tych mareckich OPP, o których wiem, że wykorzystują podarowane im pieniądze do działań lokalnych. Gdy będziecie wypełniać PIT, może akurat przypomnicie sobie o tym wpisie i wykorzystacie jedną z podpowiedzi.

Numer KRS i nazwa stowarzyszenia

0000231650 MARECKIE TOWARZYSTWO SPORTOWE „MARCOVIA 2000”

0000231763 MARECKIE STOWARZYSZENIE GOSPODARCZE

0000236087 FUNDACJA POMOCNA RĘKA

0000319522 FUNDACJA OTWARTE SERCE

0000340903 UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY „SANCHIN”