dddddJak dają, to bierz – to takie hasło przyjemne dla ucha Kowalskiego. W przypadku samorządu trzeba je odrobinę zmodyfikować – jak dają, to… aplikuj. Mowa tym razem o schetynówkach. W przyszłym roku w infrastrukturalnym programie  będzie na bogato – po oskubaniu Lasów Państwowych rząd znalazł kasę na dofinansowanie dróg lokalnych i powiatowych. Z radością odnotowałem, że Marki chcą się na nią „załapać”. Na liście projektów zgłoszonych do wojewody mazowieckiego pod numerem 157 znajduje się pomysł przebudowy ul. Pomnikowej. Na realizację pojedynczej inwestycji można dostać 50 proc. jej kosztów, nie więcej jednak niż 3 mln zł. Warto się schylić.

Trzymam kciuki, ale o dotację łatwo nie będzie. Jak podliczył wojewoda Jacek Kozłowski, mazowieckie samorządy zgłosiły 171 przedsięwzięć. Samorządy w sumie aplikują o 230 mln zł. Lokalna kołderka jest niestety krótsza. Do podziału są 96 mln zł od państwa. Z naszego powiatu tradycyjnie aplikują Ząbki, są też Zielonka, Tłuszcz, Wołomin i Kobyłka.

Co teraz? Do 31 października wojewoda ogłosi listę rankingową. Przez dwa tygodnie będzie można zgłaszać zastrzeżenia. Do końca listopada ostateczna lista trafi do ministra administracji i cyfryzacji, który udziela ostatecznego błogosławieństwa. Zaraz (?) po wyborach samorządowych dowiemy się, gdzie popłyną pieniądze.