cropped-zostaw-1-procent-c1.jpgPiękna sprawa. Ratusz włączył się do akcji „Zostaw 1 proc. w Markach”. Nie na zasadzie, że odgórnie poda listę uprawnionych do przekazania skromnej części naszych podatków (i zamknie sprawę), ale – stworzy ją wspólnie z mieszkańcami. To się nazywa wspieranie społeczeństwa obywatelskiego. Z informacji magistratu wynika, że powstanie specjalna „jednoprocentowa” zakładka na stronie internetowej urzędu miasta, którą pewnie najczęściej będziecie odwiedzać w kwietniu, ostatnim miesiącu wypełniania PIT.

Mnie się marzy, by pokazać akcję na zewnątrz, choć nadal w Markach. Owszem, w internecie pojawia się na temat jednego procenta mnóstwo informacji, ale nie oszukujmy się – myślę, że spora część mieszkańców wciąż nie miała okazji poznać zalet (i wad) globalnej sieci, część może mieć prozaiczny kłopot – z dostępem do niej. Gdyby zapytać Jana Mareckiego, czy słyszał o akcji „Zostaw 1 proc. w Markach”, pewnie odpowiedziałby, że nie. Dlatego ośmielę się zaproponować, by elektroniczny ekran, który wisi na ścianie urzędu, również był miejscem, na którym pojawi się hasło „Zostaw 1 proc. w Markach”. Wszak to miejsce, na które CODZIENNIE może paść wzrok kilkunastu, ba nawet kilkudziesięciu TYSIĘCY osób. Rozpoznawalność akcji wzrośnie, wtedy jest szansa, że więcej osób zdecyduje się zostawić część podatku w naszym mieście.

Zajrzałem do ogólnokrajowych statystyk resortu finansów. Wciąż spora grupa podatników (mniej więcej trzech na dziesięciu) nie przekazuje 1 proc. Gdybym był duchownym zażartowałbym, że to grzech zaniedbania. Tak więc nie grzeszcie więcej i zostawcie podatek w Markach! W ubiegłym roku udało się urwać fiskusowi ponad pół miliarda! W całym kraju, nie w Markach 😦