Ależ to oklepane. W życiu są pewne śmierć i podatki – napisał Benjamin Franklin i jakoś od XVIII wieku to powiedzenie nie chce się zestarzeć. Szkoda 🙂 Przypominam je sobie, gdy trzeba wypełnić zeznanie rocznie. Zmienia się natomiast fiskus – nie będę wyrokować, czy na lepsze, wszak wszystko zależy od tego, na kogo trafimy. Fakt niezaprzeczalny – skarbówka wychodzi z okopów urzędu i zbiera zeznania podatkowe w nietypowych dla siebie miejscach. Urząd miasta – to już standard, teraz w modzie są galerie handlowe. Przejaw takiej nowoczesności będziecie mogli zobaczyć już w ten weekend. Tak, u nas w Markach. Wybierając się na zakupu do M1 będzie można złożyć roczne zeznanie. Z komunikatu resortu finansów:

„Akcja „Szybki PIT w galerii handlowej” będzie trwać od piątku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 18.00 w centrach handlowych w największych miastach Polski. Na specjalnie wyznaczonych stanowiskach informacyjnych ciągły dyżur będzie pełniło po kilkoro ekspertów z urzędów skarbowych. Udzielą oni szczegółowych informacji na temat rozliczenia podatku dochodowego za ubiegły rok oraz wyjaśnią wątpliwości związane z wypełnieniem zeznania podatkowego czy skorzystaniem z ulg podatkowych i odliczeń. Najważniejsze jednak jest to, że eksperci pomogą wprowadzić PIT-a do systemu e-Deklaracje i sprawnie wysłać go przez internet do właściwego urzędu skarbowego. Na miejscu otrzymają Państwo także urzędowe potwierdzenie odbioru zeznania. Pomoc urzędników jest w pełni darmowa i nie wiąże się ze spełnieniem jakichkolwiek warunków.
Żeby skorzystać z pomocy pracowników urzędów skarbowych wystarczy zabrać ze sobą rozliczenie PIT-11, jakie otrzymujemy od pracodawców lub inne dokumenty świadczące o uzyskanych dochodach w 2014 r. Jeśli chcemy skorzystać z ulg podatkowych, należy również pamiętać o zabraniu ze sobą potwierdzenia wydatków, które chcemy odliczyć. Bardzo ważne jest, by mieć ze sobą zeszłoroczne rozliczenie PIT (za 2013 r.) lub dokładną kwotę przychodu uzyskanego w 2013 r. Informacje te będą potrzebne do identyfikacji danych w systemie e-Deklaracje” – czytamy w komunikacie resortu finansów.

A ja tylko dodam – wypełniając PIT pamiętajcie o tym, by uszczknąć 1 proc. Najlepiej, abyście go zostawili w Markach. Tu są możliwe opcje 

A tu lista galerii handlowych