pułapMacie już profil zaufania? To bezpłatna alternatywa dla podpisu elektronicznego. Dzięki takiemu e-rozwiązaniu można załatwić część spraw urzędowych wirtualną drogą. W katalogu spraw TO DO są wnioski m.in. o wydanie dowodu osobistego, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego czy interpretację podatkową. Kto chce sprawdzić zakres spraw, niech wejdzie na stronę www.epuap.gov.pl

Żeby jednak zacząć załatwianie, potrzebny jest wyżej wspomniany profil zaufania. Jego uzyskanie nie jest skomplikowane. Najpierw trzeba założyć konto na epuap.gov.pl . Kolejnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości w dowolnym urzędzie pełniącym funkcję tzw. punktu potwierdzającego.

I tu przechodzę do sedna sprawy. Taki punkt znajdzie się w Markach w magistracie. W połowie października burmistrz wydał zarządzenie w sprawie utworzenia i zasad jego działania. Informacje na temat jego otwarcia mają się pojawić na stronie internetowej ratusza i na BIP-ie.

Sprawdziłem, gdzie w naszej powiatowej okolicy już działa taki punkt potwierdzający. Według rządowego serwisu, nie ma go w Ząbkach, Zielonce, Kobyłce czy Radzyminie. Jest natomiast w Wołominie – ZUSie, skarbówce i gminie. Jeśli komuś nie pasuje stolica powiatu i z uzyskaniem potwierdzenia się śpieszy, inne opcje znajdzie TUTAJ.