Wpadłem we wtorek na chwilę do urzędu. Traf chciał, że kilkanaście minut po dziesiątej otwierane były koperty z ofertami na przebudowę ulicy Pomnikowej. Z zawodowej ciekawości pofatygowałem się do sali obrad Rady Miejskiej, gdzie dopełniano przetargowych procedur. Pamiętałem, że w budżecie zapisano na ten cel 4,2 mln zł brutto. To drugie – pod względem wartości – tegoroczne zamówienie miasta (po rozbudowie SP1). Nie ukrywam, że chciałem zweryfikować krążącą na rynku tezę, że mimo rosnącej gospodarki firmy nie mają aż tak wielu zleceń. A skoro tak, to po mareckie zamówienie powinny pchać się drzwiami i oknami, rywalizując ceną. I tak się właśnie stało.

Okazało się, że oferty złożyło aż 13 firm. Były wśród nich przedsiębiorstwa duże i małe, giełdowe i międzynarodowe. Był i Budimex, i Strabag, i Skanska. To w sumie szok, że schyliły się po nieduże – z ich punktu widzenia – zamówienie. Okazało się, że większość ofert mieściła się w budżecie. A wszystkich i tak przebiła lokalna firma. STD Nasiłowski z Kobyłki zadeklarował, że doprowadzi do ładu Pomnikową za 2,8 mln zł. Czyli prawie 1,5 mln zł mniej niż zapisano w budżecie.

Do czego zmierzam – kochani samorządowcy mareccy! Ogłaszajcie jak najszybciej przetargi na kolejne odcinki dróg i projektujcie następne. Jest okazja zrobić je taniej, bo firmy łakną zleceń jak kania dżdżu. Jeden z oferentów – jeszcze przed otwarciem kopert z wyceną prac – powiedział, że na rynku panuje bryndza. Cóż, potwierdzają to wyniki całego sektora samorządowego. Otóż po 11 miesiącach ubiegłego roku wszystkie gminy, powiaty i województwa miały prawie 12 mld zł nadwyżki w budżetach. Zwykle w tym okresie powinny być już na minusie, bo księgują wydatki majątkowe finansowane długiem. Wytłumaczenie jest jedno – samorządy musiały przykręcić kurek z pieniędzmi na inwestycje.

Dobrze, że Marki postępują inaczej. Gwoli przypomnienia – na inwestycje ma pójść 27 mln zł, czyli co czwarta złotówka wydana przez magistrat. Dzięki przetargowym oszczędnościom albo uda się zrobić więcej niż zakładano, albo wynik budżetu będzie lepszy niż zaplanowano w 2016 r. Czego sobie i Państwu życzę.