orcoNiedawno pisałem, ze deweloper Orco, który w 2008 r. kupił nieruchomości przy Okólnej 45, wycofuje się z naszego miasta. Za 4 mln EUR plus VAT sprzedał liczący 19 ha kompleks logistyczno-produkcyjny. Środowy „Puls Biznesu” piórem Marty Sieliwierstow ustalił, kto jest kupcem. Tropy wiodą do amerykańskiej grupy Hillwood, która w 2014 r. weszła do naszego kraju. Firma, zajmująca się inwestycjami w nieruchomości komercyjne, chwaliła się wówczas, że jest drugim w USA właścicielem terenów pod inwestycje logistyczne (800 tys. ha). W Polsce ma już w portfelu magazyny w Gdańsku, buduje koło Pruszkowa i pod Wrocławiem. Czas na Marki.

Gazeta obficie cytuje Marcina Kocerbę z firmy Cushan & Wakefield, która zajmuje się doradztwem na rynku nieruchomości. Jego zdaniem, cena transakcji jest stosunkowo niska, co wskazywałoby na konieczność wyburzenia i wybudowania magazynów od nowa. Po drugie, na takim terenie Hillwood może postawić aż 100 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Po trzecie, Kocerba wskazuje na rolę obwodnicy Marek, dzięki której – według eksperta – powinny pojawić się inne tego typu inwestycje w okolicy.

Korzyści z tego są różnorakie – od większej liczby miejsc pracy dla obywateli naszego miasta po wyższe wpływy podatkowe dla  mareckiego ratusza. Czego tradycyjnie sobie i Państwu życzę, wierząc że jeszcze w tym roku przy Okólnej zacznie się dużo dziać.