Dzisiaj otwarto oferty na modernizację ośmiu kamienic braci Briggs. Dla niewtajemniczonych – to budynki, które prawdopodobnie codziennie mijacie jadąc Aleją Marszałka Piłsudskiego i które (jeszcze) nie są wizytówką miasta. A warto by były, bo to fantastyczna pamiątka po familii Briggsów, dzięki której Marki z impetem weszły w erę przemysłową. Angielscy przemysłowcy wybudowali pod koniec XIX wieku z myślą o kadrach fabryki. Dziś by można rzecz, że stosowali CSR (społeczną odpowiedzialność biznesu), zanim ten termin wymyślono.

IMG_20160809_070615Ale do rzeczy. Jak twierdzą źródła w ratuszu, w przetargu wpłynęły cztery oferty. Kosztorys prac określono na 2 mln zł z małą górką. Według moich informacji, dwie oferty nie przekraczają budżetu, jaki na prace chce przeznaczyć miasto. Teraz dokumentacja jest sprawdzana. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace zaczną się w tym roku.

O zakresie robót więcej pisał burmistrz Orych na swoim profilu fejsbukowym

Zamierzamy przeprowadzić remont i izolację ścian piwnicznych, remont elewacji, doposażymy budynki w elementy wentylacji grawitacyjnej oraz wymienimy te okna i drzwi zewnętrzne, które nie spełniają wymogów konserwatora zabytków. Warto podkreślić, że będzie on czuwał nad prawidłowością prac. To z nim uzgodnimy ostateczny kolor przyszłej elewacji. Do końca tego roku zamierzamy wykonać prace w trzech budynkach. Zakładamy, że pięć kolejnych zostanie poddanych modernizacji w przyszłym roku.