9,10 i 11 czerwca – w te dni warto być w Markach. To będzie niezwykły koktajl, którego składnikami będą m.in. koncerty, przedstawienia i zabawy.

A jak Akt. Zaniepokojonych od razu uspokajamy. Chodzi o pełen ekspresji Teatr Akt. Przedstawi w niedzielę spektakl „Poza czasem”, który łączy styl retro z fantastyką naukową i rozpali Waszą wyobraźnię.

B jak Burneika. Robert Burneika. Fanom kulturystyki nie trzeba go przedstawiać. Hardkorowy koksu nie ukrywa, że lubi zabawiać ludzi na scenie. W sobotę po południu pojawi się na stadionie miejskim, by poprowadzić konkursy.

C jak czerwiec. Kochamy ten miesiąc, kiedy już mamy 100-procentową pewność, że wreszcie będzie ciepło. Oby tylko nie padało.

D jak disco. Wielu je lubi, a połowa tych, którzy się do tego nie przyznają, też się przy nim dobrze bawi. W sobotę na stadionie miejskim zagrają najpierw De Marco i Toledo, potem jedna z rodzimych gwiazd – Power Play.

E jak ekologia. Dni Marek to nie tylko czas zabawy, ale również zdobywania praktycznych umiejętności. Tych, którzy kochają ptaki, zapraszamy w sobotę na warsztaty ekologicznie, podczas których będzie można zbudować karmnik.

F jak foodtrucki. W niedzielę na obiad lepiej za dużo nie jeść. Do Parku Briggsów przyjadą na czterech kołach reprezentanci kuchni z różnych stron świat. Dla każdego coś smacznego.

G jak gra w piłkę. Kochamy futbol. W sobotę na stadionie miejskim zostanie rozegrane Mini Euro. Będą to konkursy rozgrywane pod okiem opiekunów Akademii Piłkarskiej Marcovia, a poprzedzi je mecz oldbojów między ekipami Marcovii i Wichra Kobyłka.

H jak Hyde Park. Nie ten londyński, ale artystyczny w Parku Briggsów. W jego ramach dzieci będą mogły się wybrać na wędrówkę z Alicją do Krainy Czarów, a dorośli – spotkać się z Rodziną Briggsów.

I jak integracja. Nieważne, czy jesteś młody, czy masz już siwe skronie. Nieważne, czy kochasz lewicę czy jesteś fanem prawicy. Nieważne, czy mieszkasz w Strudze, czy na Pustelniku, czy przyjedziesz z Wołomina. W ciągu tych trzech dni staniemy się jedną wielką rodziną

J jak jubileusz. Czerwcowe uroczystości odbywają się z okazji 50-lecia nadania praw miejskich. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że historia Marek znacznie dłuższa – po raz pierwszy nazwa Marki pojawiła się w XVII stuleciu!

K jak klasa. I to jaka. W sobotę na miejskim stadionie rozstrzygniemy konkurs HydroAsy z Markowej Klasy, w którym dzieci ze szkół podstawowych mogły błysnąć wiedzą na temat wody.

L jak lokalni artyści. Znamy przysłowie „cudze chwalicie, swego nie znacie” i wyciągamy wnioski. Bez mareckich artystów taka impreza nie mogłaby się odbyć. Będą reprezentować zarówno klasyczne style muzyki (duet wiolonczelowy, śpiew klasyczny) jak i te nowoczesne (rock, blues).

M jak mural. Hasło „Marki Włącz się” przetestujemy w praktyce. Do naszego miasta przyjedzie nieformalny kolektyw artystów Massmix, który wspólnie z mieszkańcami, w niedzielę, ożywi jedną z ścian.

N jak niespodzianka. Wodociąg Marecki przeniesie nas w lata 60-te i sprawdzi, czy uderzy Wam woda sodowa do głowy.

O jak odznaczenia. Dni Marek zainauguruje w piątek uroczysta sesja Rady Miasta. W jej trakcie radni przyznają tytułu „Zasłużony dla Miasta Marki” oraz honorowego obywatela. Z tej okazji został zaprojektowany i przygotowany okolicznościowy medal.

P jak Poparzeni Kawą Trzy. W niedzielę zapraszamy na występ jednego z najciekawszych zespołów współczesnej sceny muzycznej. „Byłaś dla mnie wszystkim” – któż z nas nie słyszał tego przeboju.

R jak rywalizacja sportowa. Tej oczywiście spodziewajcie się w sobotę na stadionie miejskim. Jedną z atrakcji będą piłkarzyki. Ale nie tacy mali, stołowi, tylko w formacie XXL i w szelkach…

S jak skok z wieży. To dla tych, co nie mają lęku wysokości. Dla tych, co go mają, wokół wieży ustawimy strefę chillout. Może wtedy nie będą tak się stresować oglądając najbliższych w powietrzu…

T jak tort. Jest 50-tka na karku, musi być jubileuszowy tort. W niedzielę będzie można go skosztować w Parku Briggsów.

U jak uhonorowanie małżonków, którzy przeżyli wspólnie już 50 lat. Takich par znaleźliśmy w Markach siedem. Będziemy składać im życzenia podczas piątkowej sesji Rady Miasta

W jak Węgorzewska. Alicja Węgorzewska. Znają ją zarówno miłośnicy muzyki operowej jak i fani popularnych audycji muzycznych („Śpiewające fortepiany”, „Kocham Cię Polsko”, „Bitwa na głosy”). Jej występ uświetni piątkowy wieczór w Pałacu Briggsów.

Z jak zakończenie. W niedzielę o 22.15 pokażemy na murach fabryki Briggsów mapping To nakładanie obrazu na budynki. Przewodnim motywem będzie historia Marek, wzbogacona o efekty specjalne i pokazy świetlne.

Tekst ukazał się w najnowszym wydaniu Życia Powiatu na Mazowszu