W kraju to stado liczy sobie ponad 4362, na Mazowszu – 1079. Mowa o gazelach, ale oczywiście nie tych z sawanny, bo takiej nad Wisłą nie uświadczymy. Z sentymentem zajrzałem do wydrukowanego po świętach rankingu Gazel Biznesu. Przez wiele lat obserwowałem jak powstawał, czasem miałem przyjemność być wydawcą gazety, gdy wchodził do dystrybucji. Dziś patrzę na niego z mareckiej perspektywy. Gdy tylko ranking trafia w me ręce, wertuję rubryki i szukam firm z naszego miasta.

Zanim przejdę do konkretów, kilka słów o tych jak powstaje ranking. Nie ma żadnego jury. O kolejności decydują wyłącznie wyniki przedsiębiorstw. A więc Gazelą Biznesu może być firma, której sprzedaż zamyka się w przedziale 3-200 mln zł, która działa nieprzerwanie co najmniej od 2013 r., której przychody stale rosną i nie zanotowała ani razu straty. O kolejności w rankingu decyduje trzyletnia dynamika przychodów (liczona w procentach).

W tym roku znalazłem pięć firm z Marek. Są to zarówno lokalne firmy jak i spółki zagranicznych korporacji z siedzibą w naszym mieście. Najwyżej w rankingu znajduje się Minsbud – zresztą drugi rok z rzędu. To firma wykonawcza i hurtownia materiałów hydraulicznych. W rankingu znalazła się na 361 miejscu na Mazowszu oraz 1382 w kraju. Dynamika jej sprzedaży sięgnęła 43,4 proc.

Kolejną firmą z Marek są Skłodowscy. Ta grupa firm o charakterze doradczym także ponownie jest się w rankingu Gazel Biznesu. Tym razem na 516 miejscu na Mazowszu i 2013 w kraju z prawie 32-procentową dynamiką.

Czas na korporacje. W naszym mieście siedzibę ma firma Media Markt Polska Warszawa 1. Z nazwy już pewnie wiecie, czym się zajmuje, dlatego dodam jedynie, że uplasowała się na 860 miejscu w województwie oraz 3418 w kraju. Na piątym miejscu w Markach znajduje się Sun Chemical, producent farb i pigmentów (lokaty odpowiednio 955 i 3787).

Dwóch gigantów rozdziela w rankingu Damen ze Strugi. Na jej stronie można przeczytać, że zajmuje się importem i dystrybucją dodatków krawieckich oraz wyrobów medycznych jednorazowego użycia. Na Mazowszu jest 874, w Polsce 3482.

Ro temu biadoliłem, że w rankingu mieliśmy tylko cztery Gazele Biznesu. Teraz mamy znowu pięć – mam nadzieję, że mareckie stadko na stałe będzie się już rozrastało – z korzyścią dla samych firm, ich pracowników i oczywiście miasta.