Są bardzo zwinne i dynamiczne. I – wbrew pozorom – nie zamieszkują pustyń i stepów Afryki i Azji. Działają – a jakże – w Polsce. Trzy z nich nawet w Markach. Panie, Panowie! Wśród najdynamiczniejszych małych i średnich polskich firm są trzy spółki z Marek…

Dzisiejszy „Puls Biznesu” przynosi dziesiąte zestawienia „Gazeli Biznesu”. Jest to coroczny ranking, który pokazuje najszybciej rosnące firmy z sektora małych i średnich firm. Nie ma żadnej kapituły, która wyróżnia spółki. Zestawienie jest tworzone wyłącznie na podstawie twardych danych, czyli wyników finansowych. Gazelą Biznesu mogła zostać firma, która rozpoczęła działalność przed 2006 r., w latach 2006-08 ani razu nie odnotowała straty, a jej minimalne przychody przekraczały 3 mln zł i nigdy nie były wyższe niż 200 mln zł. Wygrywała ta firma, która zanotowała największą, trzyletnią dynamikę sprzedaży. Ten laur zwieńczył skronie szefów bydgoskiej spółki CTDP. W ciągu trzech lat zwiększyła sprzedaż o 1919 proc.!

Poszperałem w zestawieniu. Na liście 4008 firm znalazłem także trzy firmy z naszego miasta. Najwyżej na liście uplasowała się spółka T-House Poland. W zestawienia w „PB” wynika, że w 2008 r. zatrudniała 6 osób, a jej sprzedaż sięgnęła 8,18 mln zł. Najistotniejsza jest oczywiście dynamika obrotów – przez trzy lata wyniosła 225 proc. Nie mogłem niestety znaleźć strony internetowej T-House. Ze szczątkowych danych, znalezionych w sieci, wynika, że zajmuje się spedycją i transportem.

Drugą w kolejności firmą z Marek jest Komandor (nomen omen) Warszawa, zajmujący się produkcją elementów zabudowy wnętrz. Tak, tak, to ten sam Komandor, który użyczył nam placu pod akcję „Tak dla Obwodnicy Marek”. W jego przypadku trzyletnia dynamika sprzedaży wyniosła 155,5 proc. Żeby dopełnić obrazu – firma zatrudniała w 2008 r. 50 osób, a jej sprzedaż 19,4 mln zł.

Stawkę mareckich firm zamyka ta największa z Gazeli. Mowa o Inter Europolu, czyli Piekarni Szwajcarskiej z ul. Słonecznej. Dzielnie z żoną dokładaliśmy się przez lata do jej wyniku, jeżdżąc po świeże pieczywo „ze Szwajcara”. A skoro mowa o jego sprzedaży, to w ubiegłym roku wyniosła 123,9 mln zł. Dość powiedzieć, że firma, która zatrudnia 120 osób, zanotowała w ciągu trzech lat 143 proc. dynamikę sprzedaży!

Gratuluję całej mareckiej trójce. Liczę, że w przyszłorocznym zestawieniu (które będzie obejmować trudniejszy 2009 r.) także nie zabraknie firm z naszego miasta.

Tadeusz_1972