Znajomy mówi: przejedź na Kościuszki, wiele się tam dzieje. Uwierzyłem, pojechałem i odkryłem, że będziemy mieć w Markach ambasadę. I to z bardzo dalekiego kraju, konkretnie z Azji. Wcale nie żartuję – kto chce się przekonać, niech kliknie na zdjęcie, które publikuję poniżej…

Otóż będziemy mieć w Markach… Ambasadę Dobrego Sushi. Tak się nazywa punkt, który powstaje właśnie przy Kościuszki. Ta potrawa, rodem z Japonii, podbija Polskę wzdłuż i wszerz, powoli stając się konkurencją dla wszędobylskich punktów z kebabami. Ba, nawet na małej giełdzie pojawiają się spółki, specjalizujące się w sprzedaży sushi (nie ma za to sieci kebabów). Zajrzałem przez szybę: wygląda na to, że przy Kościuszki trwają jeszcze przygotowania do otwarcia.

Jeśli więc nie chcecie stać pod ambasadą, przestępując z nogi na nogę, wystarczy przejść kilka kroków, by znaleźć się w innym, kulinarnym kręgu kulturowym. Otóż mamy w Markach kolejną pizzerię. Niedawno otworzyła przy Ząbkowskiej podwoje Rucola, teraz przy Kościuszki – Bella Napoli. Powędrowałem na jej stronę internetową. Okazuje się, że jest to nieduża sieć założona w 2003 r. przez Włocha Enzo Rossiego, który chwali się, że dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w branży kulinarnej stworzył „kawałek Włoch na polskiej ziemi”. Konkretnie w Warszawie, Zielonce, Ząbkach, a teraz w Markach. W swoim czasie sprawdzimy….

Wypełniło się też miejsce po „Owocarni”, czyli moim najbardziej magicznym sklepie w Markach, który bodaj w ubiegłym roku przestał działać. Nowy najemca powierzchni na wysokości Lukas Banku (pardon – Credit Agricole) ma prawdopodobnie większe szanse na biznesowy sukces. Wystarczy spojrzeć na szyld: Alkohole 24… I wszystko jasne.